5 kluczowych elementów, jak zaprojektować salę weselną – porady od ekspertów branży

Sala weselna, choć z nazwy kojarzy się wiadomo z czym, może być (i zazwyczaj jest) wykorzystywana do różnego rodzaju imprez okolicznościowych. Mogą to być równie dobrze spotkania rodzinne, jak też firmowe lub branżowe, zloty, eventy etc. Wspólnymi elementami takich imprez są dobra zabawa, sprawna obsługa i komfort gości. O czym więc szczególnie trzeba pamiętać przy projektowaniu sal weselnych?

1. Jak zaprojektować salę weselną pod kątem uniwersalnym?

Każdemu usługodawcy powinno zależeć na jak największej grupie klientów, bo to generuje zyski. W przypadku sal weselnych jest to szczególnie istotne, gdyż tego typu obiekty zazwyczaj nie są eksploatowane codziennie. Dlatego też, projektując salę weselną, warto zrezygnować z bogatych zdobień i dekoracji, nadających jej konkretny styl. Bo ten styl jednemu będzie pasować, innemu – nie, a więc zawęzi grono klientów. O wiele korzystniej jest postawić na uniwersalny minimalizm, umożliwiający później wykorzystanie dowolnych dekoracji, które dostosują salę do danej imprezy. Najczęściej bowiem wynajmujący sam ubiera salę lub do akcji wkracza firma trudniąca się dekorowaniem sal.

Statystyki są bezwzględne w tym temacie:

  • Aż 40% par decyduje się na samodzielne dekorowanie swoich miejsc weselnych, często angażując rodzinę i przyjaciół. Ta opcja jest często wybierana ze względu na oszczędności oraz możliwość personalizacji dekoracji zgodnie z własnymi upodobaniami i kreatywnością
  • 35% par decyduje się na wynajęcie profesjonalnych firm zajmujących się dekoracją sal weselnych. Wynajęcie dekoratorów pozwala na zminimalizowanie stresu związanego z organizacją i zapewnia profesjonalny wygląd wesela. Dodatkowo, dekoratorzy mogą dostarczyć unikalne i kreatywne rozwiązania, które mogą być trudne do osiągnięcia samodzielnie.
  • Tylko 25% par polega na dekoracjach dostarczanych przez samą salę weselną, często w ramach pakietów oferowanych przez dane miejsce.

2. Jak zaprojektować salę weselną pod kątem organizacji przyjęć?

Bardzo istotną rzeczą jest właściwe rozgraniczenie dwóch stref: konsumpcyjnej i tanecznej. Od tego zależy bowiem zarówno komfort uczestników imprezy, jak też sprawna obsługa. Oczywiście pomiędzy tymi strefami powinien być kontakt wizualny, lecz jednocześnie powinien być zachowany odstęp, by zapewnić gościom przy stołach minimum prywatności i aby muzyka nie zagłuszała rozmowy. Również kelnerzy nie mogą lawirować pomiędzy tańczącymi parami.

Rzecz jasna – im bardziej kameralna sala, tym trudniej jest o wygospodarowanie odpowiedniego odstępu pomiędzy tymi strefami, dlatego tak ważny jest projekt, który pozwoli na osiągnięcie optymalnego efektu, wykorzystując każdy metr kwadratowy.

3. Jak zaprojektować salę weselną pod kątem akustycznym?

Muzyka jest nieodłącznym elementem niemal każdej zabawy, dlatego podczas projektowania sali weselnej nie można pominąć kwestii nagłośnienia i akustyki. Bez względu na to, czy będzie grał zespół, czy muzyka będzie odtwarzana, niezmiernie ważnymi kwestiami są: czystość brzmienia, właściwe wypoziomowanie głośności oraz brak pogłosów. I nie zawsze dobry sprzęt nagłaśniający załatwi nam wszystkie problemy. Istotny wpływ na akustykę mają: układ ścian, materiały zastosowane do wykończeń, a także dźwiękochłonne dekoracje i elementy wyposażenia. Nawet jeśli na salę weselną adaptujemy istniejące już pomieszczenie o kiepskiej akustyce, można ją poprawić za pomocą drobnych przeróbek.

Z czysto biznesowego punktu widzenia akustyka ma jeden z największych wpływów na dobre prosperity sali weselnej. Jakość nagłośnienia w sali weselnej ma znaczący wpływ na satysfakcję klientów i ich skłonność do ponownego wynajęcia danego miejsca.

Statystyki pokazują, że dźwięk jest jednym z kluczowych elementów, które wpływają na ogólną ocenę wydarzenia. 

Statystyki pokazują, że dźwięk jest jednym z kluczowych elementów, które wpływają na ogólną ocenę wydarzenia.

  • Według badań, aż 78% klientów uważa, że dobra jakość nagłośnienia jest kluczowa dla udanego przyjęcia weselnego. Jakość dźwięku wpływa na atmosferę i komfort gości, co bezpośrednio przekłada się na ich zadowolenie z całej imprezy.
  • Ponadto, w miejscach, gdzie nagłośnienie było oceniane wysoko, odsetek osób deklarujących chęć ponownego wynajęcia sali wzrósł o 30-40% w porównaniu z miejscami o słabszym nagłośnieniu​.

Dlatego inwestycja w wysokiej jakości systemy nagłośnienia i dobrą akustykę miejsca może znacząco poprawić reputację sali weselnej i zwiększyć jej popularność wśród klientów.

$

Projektujemy sale weselne – sprawdź nas.

4. Jak zaprojektować salę weselną pod kątem bezpieczeństwa i komfortu?

Każdy obiekt przeznaczony do obsługi imprez zbiorowych musi spełniać odpowiednie wymogi. Niektóre z nich, jak choćby przepisy przeciwpożarowe, czy sanitarne, są bardzo rygorystycznie egzekwowane. Jeśli obiekt nie zostanie dopuszczony do użytku, to właściciela czekają dodatkowe koszty związane z przeróbkami. Na szczególną uwagę zasługuje odpowiednio zaprojektowany plan ewakuacji sali weselnej, uwzględniający maksymalną liczbę gości.

Ale wartopamiętać nawet o drobniejszych kwestiach, takich jak np. antypoślizgowe posadzki, co jest szczególnie ważne w strefie tanecznej.

Statystyki pokazują, że wypadki na weselach są stosunkowo częste. Około 15% wesel kończy się jakimś incydentem związanym z obrażeniami uczestników. Najczęstsze wypadki to poślizgnięcia i upadki na parkiecie.

5. Jak zaprojektować salę weselną pod kątem odpowiedniego nastroju i atmosfery?

Dekoracje – jak już zostało wspomniane – zazwyczaj dobierane są przez wynajmującego lub na jego zlecenie. Z muzyką często jest podobnie. Co natomiast w kwestii zapewnienia klimatu może zrobić właściciel sali? Oczywiście – odpowiednio ją oświetlić. Kluczową kwestią jest zaprojektowanie jak najwięcej oświetlenia punktowego i bocznego, którym będzie można sterować, przyciemniając lub rozjaśniając wybrane sektory w zależności od potrzeb. Możliwość płynnej regulacji natężenia światła oraz zmiany barwy, potrafi wyczarować prawdziwą magię miejsca!

6. Jak zaprojektować salę weselną… rozsądnie?

Chcesz omówić swój projekt?