Jak urządzić kuchnię w bloku?

Kuchnie w blokach (szczególnie tych z wielkiej płyty) są zazwyczaj małe, więc ich optymalne zagospodarowanie to sztuka kompromisów. O tym, jak urządzić kuchnię w bloku często decydują detale. Dlatego, żeby uniknąć niespodzianek, warto zrobić wcześniej szczegółowy projekt mieszkania i się go trzymać. Istotne są też cechy całego mieszkania, nie tylko kuchni!

1. Czy mieszkanie jest rozkładowe?

To dosyć istotna kwestia, bo w mieszkaniu rozkładowym wchodzimy do kuchni z przedpokoju. Natomiast są w blokach mieszkania, w których do kuchni wchodzimy z pokoju przechodniego. Takie rozwiązanie funkcjonuje np. w PRL-owskich „kawalerkach” dwupokojowych. Wówczas można śmiało pokusić się o połączenie ciasnej kuchni z takim pokojem. Tym bardziej, że jest tam zazwyczaj gipsowa ścianka działowa, którą łatwo usunąć. Otrzymujemy w efekcie funkcjonalny livingroom z aneksem kuchennym. To oczywiście tylko jedno z możliwych rozwiązań, ale jednocześnie jedno z lepszych, bo aneks kuchenny jest zawsze wygodniejszy w użytku, niż ciasna i zamknięta mikro kuchnia.

$

Projektujemy wnętrza mieszkań – sprawdź nas.

2. Jak urządzić kuchnię w bloku, gdy łazienka też jest ciasna?

Gdzie wówczas postawić pralkę? Jeżeli zdecydujemy się przenieść ją do kuchni, to mamy prawie metr kwadratowy do zagospodarowania mniej. Pralka w kuchni musi bezwzględnie zostać tak wkomponowana, aby można ją było wykorzystać przynajmniej jako dodatkowy blat. Najlepiej tuż obok zlewozmywaka, ze względu na podłączenie wody i kanalizacji. Często jednak to miejsce jest już zajęte przez kuchenkę. Jedno jest pewne – pralka w małej kuchni wymaga bardzo drobiazgowego i dokładnego rozplanowania przestrzeni, bo z czegoś na pewno trzeba będzie zrezygnować. Np. z piekarnika na rzecz płyty grzejnej, albo ze zmywarki. Stolik – jeśli już – to wówczas najlepiej rozkładany, bo walczymy tak naprawdę o każdy centymetr!

i

3. Meble – najlepiej jasne i zaprojektowane na wymiar

Standardowe meble kuchenne mogą okazać się problematycznym rozwiązaniem dla małej kuchni w bloku. Często bowiem zostaje jakaś niezagospodarowana przestrzeń, albo któraś z szafek zwyczajnie się już nie mieści i trzeba ją przycinać. Przycięcie szafki nie jest jeszcze takim złym rozwiązaniem, gdy się to zrobi umiejętnie. Najbardziej jednak zawsze szkoda niewykorzystanej przestrzeni, dlatego też wykonanie indywidualnego projektu mebli, uwzględniającego wszelkie zakamarki, wnęki, narożniki i oczywiście – WYMIARY, jest wyjściem zdecydowanie najkorzystniejszym. Ponieważ małe pomieszczenia nie lubią ciemnych barw, bo stają się wówczas wizualnie jeszcze mniejsze, meble do kuchni w bloku powinny być raczej jasne.

4. Jak urządzić kuchnię w bloku, by ją utrzymać w czystości?

Warto zacząć od pochłaniacza lub okapu podłączonego do wentylacji, bo to nie tylko kwestia zapachów, ale także sporo sprzątania mniej. Szczególnie, gdy używamy palników gazowych, które emitują najwięcej zabrudzeń. Gdy kuchnia jest aneksem, wówczas problem jest jeszcze bardziej istotny, dlatego nie należy go lekceważyć. Istnieje też jeszcze inny, sprawdzony sposób, by kuchnię dało się łatwo i szybko czyścić. Jest to głównie kwestia tego, na jaki design się zdecydujemy. Zdecydowanie najtrudniejsze w sprzątaniu są kuchnie urządzone fantazyjnie z odkrytymi półkami, ozdobnikami i dekoracjami. Na fotografiach wygląda to ładnie, lecz w życiu może okazać się mało praktyczne. Jeżeli postawimy na proste, płaskie powierzchnie i zamknięte szafki, to tego sprzątania będzie naprawdę dużo mniej.

Jeżeli nie masz pomysłu, jak urządzić kuchnię w bloku, albo masz obmyślony ogólny zarys, lecz brakuje Ci doświadczenia, by dopracować wszelkie istotne detale, poradź się specjalisty. To najlepszy sposób na uniknięcie błędów, które potrafią być czasem kosztowne.

Chcesz omówić swój projekt?