Jak urządzić mały pokój dla chłopca?

Urządzanie pokoju dla najmłodszego lokatora powinno uwzględniać zarówno stereotypy, które są w zasadzie oczywiste, jak też elementy wynikające z indywidualnych cech dziecka. Dużo kolorów, dużo schowków na zabawki i dużo miejsca do zabawy. DUŻO – to kluczowe słowo do zrozumienia, jak urządzić mały pokój dla chłopca.

1. Chaos i mikrokosmos vs porządek

Oczywiście – dzieci są różne. Ale w zdecydowanej większości mali chłopcy za sprzątaniem nie przepadają. I tu nam się kłania jeden z podstawowych stereotypów: Jak urządzić mały pokój dla chłopca? – Tak, żeby się go wygodnie i szybko sprzątało. Świat małych chłopców to zazwyczaj mikrokosmos: figurki żołnierzy, zwierząt, samochodziki, klocki LEGO etc. W ciągu dnia przez ten świat przetacza się kaskada niesamowitych akcji, a wieczorem zazwyczaj panuje już jeden wielki chaos. Aby ten chaos można było łatwo ogarnąć, należy tak zaprojektować pokój, aby uwzględnić w nim jak najwięcej schowków, przegródek, szafek, szuflad i półek na dziecięce skarby. Gdy pokój jest mały, warto w tym celu wykorzystać wykorzystać ściany, żeby nie ograniczać centralnej przestrzeni, która przecież jest bardzo ważna!

$

Projektujemy wnętrza mieszkań – sprawdź nas.

2. Zabawa, nauka i pasja

Miejsce do zabawy oraz miejsce do nauki to kolejne dwa stereotypy, które powinny funkcjonować w każdym chłopięcym pokoiku. Najlepiej, jeśli meble zostaną rozstawione tak, aby w centrum utworzyć „plac boju”. Oczywiście z miękką wykładziną lub dywanikiem. To tutaj będą odbywać się wielkie bitwy, odkrycia nowych lądów, a nawet podróże międzygwiezdne. Aby uniknąć przerabiania łóżka na kosmodrom, warto pomyśleć nad łóżkiem składanym. To się szczególnie przydaje w mniejszych pokojach. Tym bardziej, że powinien być wygospodarowany jeszcze kącik do nauki, czyli biurko, krzesełko i ewentualnie jakaś półka lub regalik na książki. Pozostają nam jeszcze pasje i zainteresowania – tu już wkraczamy na płaszczyznę cech indywidualnych każdego dziecka. Jeżeli nasz młody zuch posiada jakieś szczególne zamiłowania, to obowiązkiem każdego rodzica jest umożliwienie mu rozwijania talentu. Tu oczywiście dużo zależy od tego, jakiego rodzaju są to zamiłowania i czy da się je rozwijać w warunkach domowych.

3. Wesoło i kolorowo

Pokój dziecięcy powinien emanować radością, a najlepszym na to sposobem są kolory. Najlepiej, jeśli te kolory będą tworzyć jakieś konkretne desenie, kompozycje, a nawet obrazy. Każdy chłopiec w wieku wczesnoszkolnym, a nawet przedszkolnym ma już swoich ulubionych bohaterów, których chętnie zaprosiłby do siebie na stałe. Taki „sublokator” na ścianie, jeśli będzie to np. postać z jakiejś bajki, doda pokoikowi specyficznego uroku. A przy okazji być może zapobiegnie późniejszemu rozklejaniu fotosów na ścianach – choć za to już ręczyć nie można 🙂

Podczas dobierania kolorów należy jednak kierować się rozwagą. Są bowiem barwy i odcienie, które potrafią dodatkowo pobudzać, a są też takie, które działają uspokajająco. Raczej niewskazane będzie dodatkowe pobudzanie dziecka, które jest tak zwanym „żywym srebrem”. Jeżeli natomiast chłopiec ma naturę spokojną i cichą, to również nie należy przesadzać z kolorystyką, bo może działać na niego przytłaczająco.

$

Projektujemy wnętrza domów – sprawdź nas.

4. Podsumowując…

Na pytanie „jak urządzić mały pokój dla chłopca” można odpowiedzieć krótko: kreatywnie. Ale to oczywiście jest frazes. Do każdego elementu oraz etapu urządzania trzeba podchodzić z wyczuciem, uwzględniając wszelkie aspekty – zarówno praktyczne, jak i wizualne. Najlepsze efekty daje planowanie krok po kroku, zgodnie z zasadami projektowania wnętrz. Wówczas jest największa szansa, że o niczym nie zapomnimy i wszystko będzie ze sobą współgrać.

Chcesz omówić swój projekt?