Jak urządzić mały pokój dla dziewczynki?

Jest to oczywiście wyzwanie, ale może też stać się ekscytującą przygodą. Na pewno trzeba będzie pogodzić swego rodzaju skrajności, czyli funkcjonalność z nieco surrealistycznymi oczekiwaniami dziecka, które nierzadko chciałoby widzieć w swoim pokoju istny salon zabaw. Jak urządzić mały pokój dla dziewczynki, by zapanować nad chaosem dziecięcej wyobraźni?

1. Pogodzenie fantazji i rzeczywistości

Przejścia do Narnii w szafie raczej nie zrobimy, ale z pomocą może przyjść nam Alicja i jej zaczarowane lustro. Nie musi koniecznie umożliwiać wejścia do środka, wystarczy, jeśli będzie odpowiednio duże i fantazyjnie udekorowane. I oczywiście dość trwale przymocowane do ściany. Samą Narnię natomiast z powodzeniem zastąpi puszysty dywanik na środku pokoju, jako miejsce do zabawy.

$

Projektujemy wnętrza mieszkań – sprawdź nas.

2. Pogodzenie dziecięcych zabaw i dziecięcej „dorosłości”

Małe dziewczynki uwielbiają pozować na dorosłe kobiety. Z biegiem lat zmienia nam się jednak lansowany w społeczeństwie obraz kobiety. Ma to siłą rzeczy odzwierciedlenie w wyobraźni małych dziewczynek: pchanie przed sobą wózka z lalkami sukcesywnie ustępuje miejsca wizerunkowi modelki i gwiazdy estrady. Twoja córka więc z pewnością będzie zachwycona, jeśli uda się wygospodarować w pokoju niewielką garderobę. Do pełni szczęścia przydałaby się także dziecięca toaletka. Nie należy jednak zapominać przy tym o tradycyjnych dziecięcych potrzebach, takich jak np. (o ile dziecko nie ma alergii): brygada pluszaków i kolekcja fantazyjnych poduszek. Z tego typu dodatkami świetnie komponują się niektóre dziecięce meble, zarówno z litego drewna, jak też z miękkim obiciem, nawiązującym do świata bajek.

3. Pogodzenie funkcjonalności i designu

O ile w samym wystroju możemy puścić wodze fantazji dość śmiało (w końcu to nie my będziemy mieszkać w tej krainie cudów), o tyle w kwestiach praktycznych należy zachować raczej surową konsekwencję. Złotą zasadą jest zastosowanie dużej liczby szafek, szuflad i przegródek. W pokoju dziewczynki ma to jeszcze większe znaczenie, niż w pokoju chłopca! Dziewczynka swoje skarby powinna mieć starannie posegregowane i trzeba jej to umożliwić, dzięki czemu już we wczesnym wieku wyrobi sobie dobre nawyki.
$

Projektujemy wnętrza domów – sprawdź nas.

4. Nauka i twórczość

Podział pokoju na strefy jest najlepszą metodą, by nie zapomnieć o żadnej istotnej kwestii. Każde dziecko w wieku wczesnoszkolnym powinno mieć zatem wygospodarowaną strefę nauki, która będzie rządzić się nieco odmiennymi, surowszymi prawami. To oczywiście będzie biurko, odpowiednio wkomponowane w przestrzeń, wraz ze wszystkimi szkolnymi akcesoriami. Biurko musi mieć obowiązkowo własne, punktowe oświetlenie. Jeżeli natomiast Twoja córka przejawia jakieś twórcze zamiłowania, wówczas z pewnością będzie zachwycona, jeśli uda się dodatkowo zorganizować w pokoju jakiś kącik kreatywny, np. miejsce na sztalugi i przybory malarskie, albo małą scenę z mikrofonem, miniaturowym pianinem etc.

5. Jak urządzić mały pokój dla dziewczynki, żeby…

…Się w tym wszystkim nie pogubić? Bo – jak zwykle – wyzwań, potrzeb i koncepcji jest o wiele więcej niż możliwości i samego miejsca. Tak jak zostało wspomniane na wstępie, jest to wyzwanie, a do każdego wyzwania należy podchodzić metodycznie, krok po kroku realizując każdy element układanki. Projektowanie wnętrz JEST swego rodzaju układanką, należy więc ją cierpliwie układać, aż wyłoni się klarowna całość. Z pewnością pomoc doświadczonego doradcy będzie czynnikiem, który znacznie przybliży końcowy sukces 🙂
Chcesz omówić swój projekt?