Jak urządzić pokój niemowlaka?

Urządzanie pokoju dla najmłodszego dziecka, czyli takiego w wieku od 0 do – powiedzmy – 3, 4 lat, musi być podporządkowane troską o jego dobre samopoczucie i prawidłowy rozwój. Poniżej znajdują się najważniejsze wskazówki, które podpowiedzą Ci, jak urządzić pokój niemowlaka w sposób optymalny.

1. Po pierwsze: BEZPIECZNIE

Bezpieczeństwo jest nadrzędną zasadą w urządzaniu pokoju niemowlaka. A ponieważ zazwyczaj planujemy zaprojektowanie takiego pokoju jeszcze przed narodzinami jego lokatora, więc de facto będzie to pokój dla noworodka – istoty niezwykle delikatnej. W planowaniu zarówno umeblowania, jak i wystroju, należy wobec tego uwzględnić następujące wytyczne:

  • Żadnych ostrych kantów – meble powinny mieć łagodne zaokrąglenia, a najlepiej miękkie obicia.
  • Ciepłe, pastelowe kolory – które działają uspokajająco.
  • Łagodne, nastrojowe światło – najlepiej z kilku oddzielnych punktów.
  • Obowiązkowo zaślepione wszystkie gniazdka – w całym domu!
$

Projektujemy wnętrza mieszkań – sprawdź nas.

2. Po drugie: PRZYTULNIE

Pokój niemowlaka powinien emanować ciepłem. W pierwszej kolejności warto więc zadbać o ciepłą i miękką podłogę. Raczkujący bobas z pewnością będzie się lepiej czuć na miękkiej wykładzinie lub na puszystym dywanie, niż na twardych panelach, czy parkiecie. Akcent ciepła do pokoju wprowadzą także pluszowe zasłony. Na ścianie natomiast lepiej pod tym względem sprawdzi się gruba tapeta, niż farba.

3. Po trzecie: PRAKTYCZNIE

Meble w pokoju niemowlaka są przede wszystkim DLA NAS, dlatego należy zaplanować z rozmysłem, jakie to będą meble i jak zostaną ustawione. Wyjątkiem jest łóżko, o którym należy pamiętać, by nie ustawiać go ani przy grzejniku, ani też przy oknie. Planując jakiekolwiek szafy, szafki i komody warto uwzględnić zapędy eksploracyjne raczkującego bobasa. Wszystko, do czego będzie mieć swobodny dostęp, zostanie bezwzględnie wyciągnięte, a to, co się da wsadzić do jakiejś dziury, z pewnością zostanie tam wsadzone. Dlatego dobrym wyjściem są wiszące szafki oraz półki. Natomiast te stojące powinny mieć zabezpieczenia przed otworzeniem. W pokoju powinien być wygospodarowany kącik do karmienia i drugi – do przewijania. W pierwszym przypadku może to być wygodny fotel lub amerykanka. W drugim – praktyczna komoda z przewijakiem.

4. Po czwarte: PERSPEKTYWICZNIE

Okres niemowlęcy to epizod w życiu dziecka, trwający zaledwie rok. Dlatego też rozsądnie będzie tak zaplanować wystrój, aby po dokonaniu nieznacznych korekt przemienić pokój raczkującego bobasa w pokój stawiającego pierwsze kroki małego podróżnika. A jeżeli podejdziemy do tego naprawdę rozsądnie, to może obejść się bez żadnych zmian. Jedną z kluczowych kwestii będzie tutaj wybór łóżka. Jeżeli bowiem zdecydujemy się na typowe łóżeczko niemowlęce, wówczas maluch szybko z niego wyrośnie, a gdy zacznie mu być w nim ciasno, to zwyczajnie będzie się męczyć. Można więc już na starcie ustawić łóżko pełnowymiarowe – drewniane ze specjalnymi zabezpieczeniami dla niemowlaków. Niektóre modele posiadają nawet specjalny, wysuwany materac dla rodzica. Z czasem zabezpieczenia można zdemontować, aby malec mógł wskakiwać do łóżka samodzielnie.

$

Projektujemy wnętrza domów – sprawdź nas.

5. Po piąte: RADOŚNIE!

Gdy nasz brzdąc przestaje być niemowlakiem, a staje się dzielnym zuchem, warto uruchomić wyobraźnię. Pokój malucha powinien być wesoły, radosny i przyjazny. A także nieco szalony. O to wszystko powinny zadbać kolory oraz dekoracje.

To są oczywiście ogólne wskazówki. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak urządzić pokój niemowlaka w najmniejszym detalu i jakie kolejno kroki należy podjąć, by prawidłowo zaprojektować taki pokój – skontaktuj się z doświadczonym doradcą. To najpewniejsze rozwiazanie.

Chcesz omówić swój projekt?