Jak zaprojektować wnętrze domu?

Projektowanie jest dosyć złożonym procesem. A im bardziej coś jest złożone, tym bardziej wymaga uporządkowania i usystematyzowania, by uniknąć chaosu. Jeśli więc zastanawiasz się, jak zaprojektować wnętrze domu, to w pierwszej kolejności musisz poukładać swoje pomysły w metodyczny plan. Główne punkty tego planu będą zarazem kierunkami głębszych eksploracji.

1. Styl i kolorystyka

W szczególności część dzienna domu (kuchnia, salon etc.) powinny stanowić harmonijną spójność. Sypialnie mogą wyłamywać się z tego schematu, a już na pewno pokój dziecięcy. Jeżeli nie masz sprecyzowanego stylu, to możesz zapoznać się z tymi, które stały się swoistym kanonem wnętrzarskiego designu. Należą do nich m.in. eklektyzm, minimalizm, styl industrialny, styl klasyczny, czy boho. Stylistyka oraz kolory powinny ściśle korespondować zarówno z Twoją osobowością, jak i pozostałych mieszkańców domu. To oczywiście dotyczy wszystkich elementów wyposażenia, takich jak meble, dodatki i dekoracje. Nie wolno jednak zbyt pochopnie szybować na skrzydłach wyobraźni, szczególnie jeśli chodzi o meble. Tutaj bowiem wartością nadrzędną powinna być…

$

Projektujemy wnętrza domów – sprawdź nas.

2. Funkcjonalność

Twój komfort nie zależy bowiem wyłącznie od tego, czy wokół będzie ładnie i przyjemnie, ale w dużej mierze od tego, czy wygodnie Ci będzie poruszać się we własnym domu. Dlatego też dobierając meble (szczególnie te większe) musisz dokładnie określić ich ustawienie z uwzględnieniem swobody przejścia. Meble rzecz jasna są nie tylko elementem designu, ale spełniają określone funkcje. Zbyt mały stół w jadalni może sprawić, że nie wszyscy pomieszczą się przy obiedzie. Zbyt mała szafa spowoduje, że część garderoby ulokujesz gdzie indziej i trudniej będzie Ci utrzymać w niej porządek. Jedna szuflada mniej w komodzie – i już czegoś nie będziesz mieć pod ręką. To tylko najprostsze przykłady, bo można wymieniać długo. Od tego, gdzie będą stały meble, zależy też właściwe rozmieszczenie punktów elektrycznych i oświetleniowych. W przypadku kuchni oraz łazienki dochodzą jeszcze podłączenia wody, kanalizacji czy gazu. Jak więc widzisz, wszystko musi ze sobą ściśle współgrać, niczym trybiki w szwajcarskim zegarku.

3. Trwałość materiałów

Szukając oszczędności nie warto sięgać po najtańsze produkty niewiadomego pochodzenia. Mogą bowiem wygenerować w konsekwencji konieczność nieplanowanego remontu i z pozornej oszczędności zrobi nam się dodatkowy wydatek. Być może istnieje jakiś (chyba raczej niewielki) odsetek osób, które lubią remonty i okoliczności z nimi związane (kurz, pył, hałas, bałagan etc.). Jeżeli jednak nie należysz do tej grupy, to lepiej zadbaj o to, by materiały, które wybierzesz do wykończeń, były trwałe, solidne i spełniały wymagane normy jakościowe. Wcale do rzadkości nie należą farby, które słabo pokrywają powierzchnię i wymuszają nakładanie wielu warstw. Albo tapety, które po nałożeniu kleju rozmiękają i dosłownie rozłażą się w palcach. To tylko wierzchołek góry lodowej. Praktycznie w każdej kategorii materiałów budowlanych można znaleźć jakąś „super okazję” w wyjątkowo niskiej cenie, która niestety poza ceną nie ma nic więcej do zaoferowania. Dlatego też materiały najlepiej kupować w porozumieniu z kimś, kto posiada na ten temat fachową wiedzę i orientuje się w ofertach rynkowych.

4. Podsumowując…

Na pytanie „jak zaprojektować wnętrze domu” można odpowiedzieć w dużo prostszy sposób. Powierzając to kompetentnemu specjaliście, zaoszczędzisz mnóstwo cennego czasu, a także niepotrzebnych i nieprzemyślanych wydatków. Zaoszczędzisz również sporo nerwów, jeżeli coś Ci nie wyjdzie. Jest to więc koszt, który nie tylko się zwraca, ale też procentuje realnymi korzyściami. A pułapek do ominięcia jest naprawdę niemało.

Chcesz omówić swój projekt?