Zasady projektowania wnętrz

Wiadomo, że domu nie zaczyna się budować od dachu. Każdy proces twórczy musi mieć zachowaną kolejność działań, a także zasady, których przestrzeganie jest konieczne. Nie inaczej ma się sprawa z projektowaniem wnętrz. Pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć, ani obejść, jeśli poważnie myślimy o sukcesie. Poznaj żelazne zasady projektowania wnętrz!

1. Najpierw uwzględnij to, co już masz!

A zazwyczaj masz jedną z dwóch opcji: albo posiadasz projekt mieszkania / domu w trakcie budowy (lub świeżo wybudowanego), albo masz stary dom / mieszkanie do adaptacji. W jednym i drugim przypadku trzeba dopasować się do realiów. A te realia to:

  • Rozkład, liczba i wielkość pomieszczeń (pewne korekty w tym zakresie oczywiście są możliwe, ale generują większe koszty).
  • Rodzaj zastosowanego materiału (no chyba, że stare mieszkanie / dom chcesz doprowadzić do stanu surowego otwartego – wówczas o materiale wykończeń decydujesz wyłącznie Ty).

Teoretycznie przerobić można wszystko (może za wyjątkiem wyburzania ścian nośnych), ale to zawsze są wysokie koszty. Przeniesienie łazienki lub kuchni wiąże się z doprowadzeniem wody i kanalizy, a także wentylacji. Zbyt daleko idące zmiany mogą okazać się droższe od wybudowania nowego domu lub mieszkania.

2. W pierwszej kolejności projektujemy funkcjonalność – nie design!

To jest częsty błąd u osób, które nie posiadają fachowej wiedzy. Miło jest rzucić się w wir wyobraźni, ale potem życie w takich wnętrzach może okazać się koszmarnie niewygodne. Dlatego najpierw ZAWSZE należy kierować się względami praktycznymi, takimi jak np.:

  • Czy wszędzie zachowamy swobodną możliwość przejścia.
  • Czy tradycyjne drzwi skrzydłowe nie będą ograniczać swobody ruchu.
  • Czy meble (szafy, szafki, komody etc.) pomieszczą wszystko, co chcemy w nich schować.
  • Czy gniazdka elektryczne są tam, gdzie być powinny.
  • Czy łóżka dadzą się ustawić w optymalnych miejscach (zbyt duże mogą stwarzać problem).

Niewłaściwe rozplanowanie przestrzeni może skutkować np. ciasnotą w jednej części pokoju i niewykorzystaną powierzchnią w innej – jakąś pustką między regałem a szafą, której nie da się zagospodarować.

3. Najpierw projektujemy rzeczy duże, a dopiero potem małe!

Gdy mamy rozkład pomieszczeń, to przechodzimy do ich wykończenia, czyli: podłogi, ściany, sufit oraz duże meble. Potem dopiero mniejsze meble oraz dodatki i ozdoby.

4. Światła nigdy za wiele!

Im więcej punktów świetlnych, tym większa oszczędność prądu. Ta zasada generalnie się sprawdza, pod warunkiem, że źródła światła zostaną rozmieszczone rozsądnie. Dlatego obok centralnych punktów świetlnych, warto zaprojektować punkty światła ukierunkowanego na konkretne miejsca (łóżko, stół etc.), a także jakieś światło klimatyczne (dla nastrojowych wieczorów). Dobrym pomysłem mogą być listwy oświetleniowe, jako podświetlenie wnęk, szafek, szuflad, schodów etc. Gdy mamy pod dostatkiem drobnych lamp, wówczas rzadziej korzystamy z tych centralnych.

5. Spójność stylistyki i kolorów!

Nie wszystko do wszystkiego pasuje. Nawet w obrębie tego, co nam się podoba, wiele rzeczy może do siebie nie pasować i tworzyć razem stylistyczny zgrzyt. Wystarczy postawić odrestaurowaną komodę w stylu shabby chic obok minimalistycznego regału w stylu skandynawskim i oczy zabolą od patrzenia 🙂 Ale to nie może też iść za mocno w drugą stronę: drewniana podłoga, boazeria i sosnowe meble dadzą razem wrażenie, że jesteśmy w zakładzie stolarskim. Dlatego potrzebne są i kontrasty, ale rozsądnie aranżowane.

$

Projektujemy wnętrza domów – sprawdź nas.

6. Pomiary, szkice, wizualizacje!

Nie należy eksperymentować na „żywym organizmie”, czyli: od razu realizować koncepcje, a dopiero potem sprawdzać, czy pasują. I po to właśnie jest PROJEKTOWANIE WNĘTRZ, żeby można było swoje pomysły przeanalizować i mieć możliwość naniesienia stosownych korekt, jeśli coś będzie nie tak. I dlatego właśnie warto korzystać z pomocy doświadczonego projektanta, dla którego zasady projektowania wnętrz nie stanowią żadnej tajemnicy.

Chcesz omówić swój projekt?