Projektowanie wnętrz etapy
Wszędzie tam, gdzie chcemy uzyskać jak najlepsze rezultaty, musi funkcjonować uporządkowany proces pracy. Tylko wtedy bowiem możemy liczyć na wyeliminowanie błędów, jeszcze zanim zdążą nam dokuczyć. Nawet sprzątanie wnętrz musi być uporządkowane (jeśli zaczniemy od podłogi, to na koniec pracy będzie ona znów brudna), a cóż dopiero ich projektowanie! W moim przypadku wygląda to następująco:
PROJEKTOWANIE WNĘTRZ – ETAPY

1. Pierwsze spotkanie
Jeżeli mam wykonać dla Ciebie projekt, który tak naprawdę będzie TWOIM projektem, to po prostu muszę Cię poznać. Poznać Twój gust, Twój styl, Twoje preferencje, potrzeby i oczekiwania. Ulubione kolory, ulubioną muzykę… Czy jesteś człowiekiem praktycznym, czy może masz bardziej artystyczną duszę… To samo dotyczy Twoich bliskich, którzy mieszkają razem z Tobą. Tego typu informacje, wraz z oszacowaną wstępnie wysokością budżetu, skierują mnie na właściwe tory, z których powinnam wystartować, aby osiągnąć zamierzony cel.

2. Inwentaryzacja
Przechodzimy do działań konkretnych. Inwentaryzacja ma na celu ustalenie obecnego stanu pomieszczeń, dlatego wykonam ich pełny opis wraz z pomiarami i dokumentacją zdjęciową. To nam pomoże w sprecyzowaniu szczegółowych ustaleń do projektu, takich jak:
- Funkcjonalność pomieszczeń, a więc ich optymalne dopasowanie do pełnionych funkcji – pod kątem rozmiarów, kształtu, rozplanowania etc.
- Wyposażenie pomieszczeń – Ty określasz je pod kątem potrzeb, ja doradzam wybór ostateczny, pod kątem fachowej wiedzy i dopasowania aranżacyjnego.
- Stylistyka wykończeń, umeblowania i dodatków – musi pasować do Twojego gustu i preferencji. Może to być sztandarowy model (np. styl klasyczny, rustykalny, skandynawski etc.), ale wcale nie musi. Może to być umiejętne połączenie różnych stylów, a może to być także TWÓJ WŁASNY STYL. Oryginalny i niepowtarzalny.
- Dopięcie budżetu – na tym etapie trzeba go już precyzyjnie skalkulować, aby zamknąć ramy projektu.
- Uzgodnienie terminów realizacji – aby wszystko funkcjonowało jak w szwajcarskim zegarku 🙂
Teraz możemy sporządzić umowę na podstawie powyższych ustaleń, podpisać ją i kontynuować współpracę, już nie tylko de facto, ale także de iure.

3. Koncepcja ogólna
Sporządzę teraz dokument przedstawiający funkcjonalne rozplanowanie pomieszczeń (oraz ich wyposażenia) w projekcie wnętrz. Fachowo nazywamy to układem funkcjonalnym. Proces pracy projektanta wnętrz nie może istnieć bez tego, ponieważ daje nam on pewność, że powstający projekt będzie odpowiadał Twoim preferencjom i potrzebom. Sporządzane przeze mnie układy funkcjonalne zawierają między innymi:
- Rozkład pomieszczeń – a więc ich liczbę, metraż, rozmieszczenie etc.
- Układ mebli – ich rozmieszczenie, funkcjonalność, ergonomię etc.
- Układ sprzętów – jak wyżej, tylko w odniesieniu do sprzętów AGD (telewizor, lodówka, pralka, kuchenka etc.).
- Sposób wykorzystania przestrzeni – mowa tu o strefie wypoczynkowej, strefie jadalnej, strefie pracy etc. Ich organizacja ma duże znaczenie dla komfortu życia.
W tym miejscu nadmienię, że otrzymasz ode mnie PO KILKA UKŁADÓW dla każdego z pomieszczeń. Dla porównania i docelowo – dla dokonania optymalnego wyboru. Po wspólnej analizie wybierzemy razem dwa układy. W razie potrzeby jeszcze je dopracujemy i to na nich będzie dalej realizowany projekt.

4. Wizualizacje 3D
Wygenerowana komputerowo graficzna prezentacja projektu to zarazem efektowne, jak i niezwykle praktyczne narzędzie. Dzięki wizualizacjom 3D możesz przyjrzeć się dokładnie swoim wnętrzom i na tej podstawie dokonać ostatecznych korekt. Zanim jednak przejdziemy do poprawek, należy przeanalizować wizualizacje pod różnymi kątami:
- Model przestrzeni – kształt i wymiary pomieszczeń, układ ścian, okien, drzwi etc.
- Kolory i materiały – dobrane odcienie barw oraz zastosowane do wykończeń farby, tapety, kafelki, panele etc.
- Meble i wyposażenie – tutaj już analizujemy łącznie meble i sprzęt AGD.
- Oświetlenie – rodzaje źródeł światła, ich rozmieszczenie i uzyskane dzięki temu efekty wizualne.
- Detale dekoracyjne – a więc wszelkiego typu dodatki, dopełniające dizajn: obrazy, rzeźby, rośliny etc. Ich celem jest stworzenie spójnej i przyjemnej estetyki w projekcie.
Ważna informacja: wizualizacje 3D wykonuję dla OBYDWU wybranych układów funkcjonalnych!

5. Korekty do projektu
Teraz jest najlepszy moment na dokonywanie zmian i korekt. Każdemu klientowi umożliwiam wniesienie nawet trzech pakietów poprawek do wybranego układu funkcjonalnego (wizualizacji 3D) i nie ograniczam liczby poprawek w ramach jednego pakietu. Dzięki temu możesz mieć w zasadzie pewność, że nie zostanie pominięta żadna opcja i żaden pomysł. Cokolwiek tylko przyjdzie Ci do głowy, możesz śmiało wykorzystać w wizualizacji i sprawdzić, jak to będzie wyglądało i funkcjonowało.

6. Dokumentacja techniczna
Mój proces pracy projektanta wnętrz wkracza w ostateczną fazę. Dokumentacja techniczna jest finalnym produktem, który otrzymasz ode mnie. Znajdą się tam wszystkie szczegółowe informacje na temat projektu, które są niezbędne podczas realizacji prac remontowych, tudzież budowlanych. A konkretnie:
- Rysunki wykonawcze – zawierające wymiary, szczegóły konstrukcyjne, profile, parametry techniczne, rozplanowanie punktów elektrycznych i instalacyjnych, oznaczenia i symbole dotyczące elementów wykończeniowych, instalacyjnych, meblowych, oświetleniowych etc.
- Układ instalacji – przedstawiający sposób rozmieszczenia instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, grzewczej etc., w celu zapewnienia bezpieczeństwa i wygody użytkowania pomieszczeń.
- Plan zagospodarowania przestrzeni – uwzględniający m.in. umiejscowienie mebli, drzwi, okien w poszczególnych pomieszczeniach. Rozplanowanie przestrzeni idzie w ścisłej korelacji z układem instalacji, bo nic nie ma prawa ze sobą kolidować.
- Układ oświetlenia – czyli precyzyjne rozplanowanie punktów oświetleniowych w celu zapewnienia optymalnego naświetlenia dla poszczególnych stref funkcjonalnych w pomieszczeniach.
- Specyfikacje techniczne – lista produktów, materiałów i wyposażenia z określonymi parametrami technicznymi, które będą używane w projekcie.
- Wykaz kosztów – zestawienie cen materiałów i wyposażenia, potrzebnych do realizacji projektu, wraz z linkami odsyłającymi do rekomendowanych sklepów.
Tak oto wygląda, krok po kroku, projektowanie wnętrz. Etapy, przez które przejdziemy wspólnie, doprowadzą nas do finałowego efektu, który otworzy drogę do precyzyjnie zaplanowanej realizacji. Potem pozostanie już tylko cieszyć się nowymi wnętrzami, ich upragnioną estetyką oraz komfortem, który zaoferują.