Jak urządzić kuchnię?

Temat ten jest niezwykle złożony i raczej nie jest możliwe, że krótki artykuł blogowy posłuży za uniwersalną instrukcję, uwzględniającą wszelkie okoliczności towarzyszące 🙂 Poniższy tekst ma na celu wyszczególnienie najistotniejszych problemów, z którymi możemy mieć do czynienia w urządzaniu kuchni. Ich znajomość pomaga w późniejszym podejmowaniu właściwych decyzji i unikaniu błędów. W następnych artykułach będę wchodziła w szczegóły i rozwijała poszczególne aspekty z tym tematem związane.

1. Jak urządzić kuchnię małą, a jak dużą?

Od tego oczywiście zaczynamy. Bo w zależności od metrażu, którym dysponujemy, wystarczy nam miejsca albo na skrajne minimum, albo możemy pokusić się o rozszerzone funkcjonalności. Co należy do skrajnego minimum? Nawet najmniejsza kuchnia musi mieć kawałek blatu roboczego. To niby takie oczywiste… Ale niestety istnieją takie kuchnie (i jest ich całkiem sporo – szczególnie w blokach z PRL-u), gdzie po rozplanowaniu zlewozmywaka, lodówki i kuchenki nie ma już za bardzo miejsca na nic. Rezygnacja z kuchenki na rzecz płyty jest wyjściem tylko połowicznym i na zasadzie coś za coś, bo tracimy oczywiście piekarnik. Można ustawić niską lodówkę i przykryć ją blatem, ale to automatycznie ogranicza jej pojemność, szczególnie jeśli chodzi o zamrażalnik. A co, jeśli na dokładkę jest ciasna łazienka (połączona z WC), w której nie chce zmieścić się pralka? Czy warto wówczas „zaprosić” pralkę do kuchni? Zdania na ten temat są podzielone, bo przy ciasnocie nigdy nie uzyskamy maksymalnego komfortu, jedynie kompromisy. Ale nawet o nie trzeba trochę zawalczyć. Czy duża i przestronna kuchnia załatwia wobec tego wszystkie problemy? Nie – bo rodzi inne. Złe rozplanowanie dużej kuchni sprawi, że podczas przyrządzania posiłku krokomierz nabije nam dzienną normę spaceru 🙂 Teoretycznie w dużej kuchni dobrym rozwiązaniem jest tzw. wyspa. Pod warunkiem jednak, że nie stanie się przede wszystkim przeszkodą do omijania…

$

Projektujemy wnętrza domów – sprawdź nas.

2. Jak urządzić kuchnię samodzielną, a jak aneks?

Aneks kuchenny jest także pomysłem z gatunku „coś za coś”. Z pewnością pozwala zaczerpnąć więcej oddechu na większej przestrzeni, jeśli połączymy ciasną kuchnię z pokojem dziennym. Ale ten oddech będzie oczywiście nasycony kuchennymi zapachami. Aneks nie jest też najszczęśliwszym rozwiązaniem, jeśli używamy w kuchni gazu. Tłuste osady zagoszczą wówczas również w salonie. Lepiej więc w takiej sytuacji zdecydować się na płytę indukcyjną. Osadów będzie mniej, co nie znaczy, że znikną całkiem, bo już samo parowanie potraw robi swoje, więc przyległy do aneksu pokój będzie wymagać częstszego sprzątania – takiego generalnego. Najszczęśliwszym uzupełnieniem aneksu kuchennego jest pod tym względem wentylacja mechaniczna, która najefektywniej wyłapuje z powietrza wszelkie zanieczyszczenia. Bo nawet okap z wyciągiem, czy (tym bardziej) pochłaniacz z filtrem nie załatwiają sprawy w stu procentach. Kuchnia samodzielna oczywiście nie generuje tego typu problemów i jeśli jest wystarczająco duża, może posłużyć również za jadalnię. To jednak oznacza, że powinna zostać rozsądnie podzielona na sektory, najlepiej z uwzględnieniem tzw. trójkąta roboczego, czyli narożnika do przyrządzania potraw, w którym wszystko, co potrzebne, będzie w zasięgu ręki.

$

Projektujemy wnętrza mieszkań – sprawdź nas.

3. Kuchnia z bogatym wystrojem, czy łatwa w sprzątaniu?

Przede wszystkim należy pamiętać, że kuchnie z „pysznym” dizajnem ładnie prezentują się głównie na zdjęciach. Nadmiar ozdobników, otwarte półki zamiast zamykanych szafek, klimatyczne akcesoria i pojemniczki na widoku – to wszystko sprawi, że w takiej kuchni będziemy mieć zawsze pełne ręce roboty, albo szybko straci ona swój blask. Zamknięte szafki oraz jak najwięcej PŁASKICH powierzchni to dużo mniej pracy. Kompromis między funkcjonalnością a dizajnem nie bywa łatwy 🙂

4. Jak urządzić kuchnię? Zacznijmy od…

Od rozmowy 🙂 Możesz także sprawdzić na mojej stronie moją metodykę pracy i etapy realizacji projektu. Optymalne połączenie względów praktycznych i wizualnych jest możliwe, ale wymaga profesjonalnej strategii. Zapraszam!

5. Podsumowanie

Aranżacja kuchni to zadanie wymagające uwagi na wielu płaszczyznach. Niezależnie od wielkości przestrzeni, kluczowe jest niezbędne minimum wyposażenia, zapewniające funkcjonalność. W przypadku kuchni małych, umiejętne wykorzystanie przestrzeni staje się priorytetem, natomiast duże kuchnie wymagają starannego rozplanowania, aby uniknąć nadmiernego przemieszczania się. Decyzja między kuchnią samodzielną a aneksem wiąże się z kompromisami, zwłaszcza jeśli chodzi o utrzymanie czystości. 

Estetyczny design kuchni może dodawać uroku, jednak należy pamiętać, że zbyt wiele ozdobników może skomplikować codzienne utrzymanie porządku. Zamknięte szafki i płaskie powierzchnie stanowią rozwiązanie, które łączy funkcjonalność z atrakcyjnym i nowoczesnym wyglądem. Znalezienie równowagi między estetyką a praktycznością to klucz do udanej aranżacji kuchennej. 

W kolejnych artykułach będę rozwijała temat, analizując szczegółowo różne aspekty związane z projektowaniem kuchni, abyście mogli podejmować świadome decyzje przy urządzaniu tego ważnego miejsca w domu.

Chcesz omówić swój projekt?