Jak dobrze zaplanować kuchnię?

Praktyczna, estetyczna i nowoczesna kuchnia to marzenie każdej pani domu. Bez względu na to, czy będzie to kuchnia zamknięta, czy połączona z salonem, efekt finalny zależeć będzie w dużej mierze od gruntownego przeanalizowania najistotniejszych kwestii. Można to ująć w kluczowych punktach, które spinają razem w jedną całość pomysły aranżacyjne.

1. Jak dobrze zaplanować kuchnię pod względem przestrzeni?

Powierzchnia, którą dysponujemy, to podstawa, od której należy zacząć. Należy więc dokonać dokładnych pomiarów wszystkich ścian, drzwi, okien, ewentualnych wnęk lub innych elementów architektonicznych. Rozrysowanie szczegółowego planu kuchni pozwoli nam uzyskać odpowiedź na pytanie, jakie urządzenia oraz meble da się ustawić w konkretnym miejscu. Dobrze jest tego typu szkice wykonywać w komputerze, ponieważ zazwyczaj wymagają nanoszenia wielokrotnych poprawek. Odręczne rysowanie za każdym razem od nowa mogłoby być zbyt czasochłonne i nużące.

2. Jak dobrze zaplanować kuchnię pod kątem ergonomicznym?

Funkcjonowanie w kuchni musi być wygodne – od tego zależeć będą nasze sukcesy kulinarne oraz dobre samopoczucie. Ergonomiczna kuchnia to taka, w której wszystko, co potrzebne, jest pod ręką, a wykonywanie nawet złożonych działań nie stwarza żadnych problemów. Jednym z przykładów niewłaściwego rozplanowania jest umiejscowienie blatu roboczego oraz szafek z akcesoriami kuchennymi na przeciwległych ścianach, co sprawia, że w trakcie przygotowywania posiłków trzeba wielokrotnie przemieszczać się po całej kuchni. Do klasycznych zasad projektowania należy wyodrębnienie trzech głównych stref: gotowania, przechowywania oraz przygotowywania posiłków. Powinny być one umiejscowione obok siebie, a opcją optymalną jest, by tworzyły tzw. trójkąt roboczy, czyli zajmowały jeden narożnik pomieszczenia.

$

Projektujemy wnętrza domów – sprawdź nas.

3. Jakie meble i urządzenia wybrać do kuchni?

Najlepiej jest zacząć od urządzeń, bo tych nam nikt na miarę nie wykona. Niemniej ich gabaryty oraz typy (związane z określonymi funkcjami) powinny być dostosowane do wielkości kuchni oraz do naszych potrzeb. Gdy już rozstawimy (na planie, rzecz jasna) kuchenkę, zlewozmywak, lodówkę i zmywarkę, wówczas można zacząć myśleć o meblach. Zasadą, o której warto pamiętać, jest przedkładanie korzyści praktycznych nad estetycznymi. Nie na odwrót, że coś nam się podoba i chcemy koniecznie to mieć, bo w ten sposób można sobie skomplikować życie. Dlatego meble do kuchni powinny być funkcjonalne, łatwe w czyszczeniu i najlepiej, żeby wypełniały całą wyodrębnioną dla nich przestrzeń, bez żadnych niezagospodarowanych szpar i wnęk. W razie konieczności można je wykonać na zamówienie lub dać stolarzowi jakąś szafkę do przycięcia.

4. Jak rozplanować oświetlenie w kuchni?

Zarówno pod kątem praktycznym, jak też estetycznym, najlepiej sprawdza się kombinacja oświetlenia ogólnego, zadaniowego (punktowego) oraz dekoracyjnego. Niezwykle funkcjonalne są pod tym względem listwy LED, które świetnie nadają się do podświetlania wnęk raz wnętrz szafek. Podczas planowania oświetlenia w kuchni dobrze jest wczuć się w rolę i pomyśleć, jak irytujący może być brak odpowiedniej widoczności podczas wykonywania jakichkolwiek prac.

5. Jak dobrze zaplanować kuchnię pod kątem przechowywania żywności i akcesoriów?

Wiadomo, że nie każdą żywność trzymamy w lodówce. Należy więc zwrócić uwagę na odpowiednie umiejscowienie chlebaka oraz szafek, w których będziemy przechowywać np. makarony, ryż, kasze, przyprawy etc. Ich rozplanowanie nie powinno komplikować przygotowywania posiłków. Warto też zwrócić uwagę na kwestię rozłożenia garnków, rondli, patelni, aby z jednej strony nie zajmowały zbyt dużo miejsca, a z drugiej – aby użycie jednego garnka nie wymagało opróżniania w tym celu całej szafki.

i

6. Jak dobrze zaplanować kuchnię pod względem wizualnym?

To najtrudniejsza odpowiedź 🙂 Głównie dlatego, że każdy ma swoje własne gusta i upodobania. Warto jednak trzymać się jednej stylistyki i nie przesadzać z ozdobnikami, które utrudniają utrzymanie czystości.

Chcesz omówić swój projekt?