Jak urządzić kuchnię z salonem?

Połączenie kuchni z salonem to rozwiązanie, które znajduje coraz więcej zwolenników. Może się sprawdzić zarówno w przestronnych wnętrzach domów jednorodzinnych, jak również w małych mieszkaniach. Ma też oczywiście swoje plusy i minusy. Jak urządzić kuchnię z salonem, aby plusów było więcej? Na początek warto zdefiniować własne priorytety.

1. Więcej przestrzeni – mniej ograniczeń

Przestrzeni nigdy za wiele. W przypadku ciasnych mieszkań wyburzenie ścianek działowych i połączenie kuchni z pokojem dziennym pozwala nabrać oddechu. Co natomiast zyskujemy w ten sposób w dużych wnętrzach? Rzecz jasna – jeszcze więcej swobody. Tego typu rozwiązania z pewnością sprawdzą się w domach „tętniących życiem” z większą liczbą mieszkańców o ekstrawertycznym usposobieniu. Niewątpliwym atutem jest chociażby organizacja przyjęć, ponieważ można równocześnie przygotowywać coś w kuchni i czynnie uczestniczyć w spotkaniu.

2. Połączone, a jednak odgrodzone?

Jak urządzić kuchnię z salonem, by jednocześnie zachować granice obydwu pomieszczeń? Można w tym celu wykorzystać tzw. wyspę, która oddzieli nam przestrzeń kuchenną od przestrzeni wypoczynkowej. Wyspa może pełnić rolę blatu roboczego, stołu jadalnego lub też łączyć obie te funkcje. Innym sposobem na zachowanie granic są regały, na których od strony kuchni umieścimy wyposażenie kuchenne, a od strony salonu – np. nakrycia stołu. Połączenie regałów z wyspą to już niemal całkowite odgrodzenie kuchni od salonu przy zachowanej wspólnej przestrzeni.

$

Projektujemy wnętrza domów – sprawdź nas.

3. A może odgrodzone, ale z widokiem?

Zwolennikom opcji pośrednich można polecić zastosowanie przezroczystych ścianek z drzwiami przesuwnymi. Co nam to daje? Z jednej strony kuchnia jest całkowicie oddzielona od salonu, z drugiej jednak – jest z nim połączona wizualnie. Czyli kuchenne zapachy i osady pozostają w kuchni, a jednocześnie osoby będące w obydwu pomieszczeniach mają ze sobą kontakt wzrokowy. Zachowane jest także wrażenie wspólnej przestrzeni, które optycznie powiększa salon.

4. Można też „zrezygnować” z kuchni…

To nietuzinkowe rozwiązanie polega na „ukryciu” kuchni w salonie. W tym celu należy zastosować jednolity wystrój wnętrz, który sprawi, że osoby wchodzące do salonu nie dostrzegą na pierwszy rzut oka, że w ogóle jest tam kuchnia. Pomogą w tym zabudowane szafki i kamuflujący design. Plusem jest wizualnie przestronny salon z jakimiś „tajemniczymi” akcesoriami we wnękach. Tego typu wariant świetnie sprawdzi się w połączeniu ze stylem industrialnym.

i

5. Jak urządzić kuchnię z salonem pod kątem praktycznym?

Podstawowym problemem będą zawsze zapachy i osady kuchenne. Aby zminimalizować ich wpływ na salon (i wszystko, co się w nim znajduje), obowiązkowym elementem wyposażenia kuchni będzie oczywiście pochłaniacz. Ale to jest w zasadzie plan minimum, bo opcją optymalną byłaby wentylacja mechaniczna. Dopiero połączenie tych dwóch rozwiązań zapewni nam wydajne eliminowanie zanieczyszczeń z powietrza w salonie. Jeżeli posiadamy (lub mamy w planie) klimatyzację kanałową, albo pompę ciepła, wówczas kwestia wentylacji mechanicznej jest rozwiązana automatycznie. Lepiej też zrezygnować z gazu na rzecz płyty indukcyjnej – to również zmniejsza emisję cząstek stałych. Jeżeli chodzi natomiast o wystrój samego salonu, to warto uwzględnić w nim komfort utrzymywania czystości. W tym celu rozsądne będzie zastosowanie mebli wypoczynkowych ze skóropodobną tapicerką, a także rezygnacja z puszystych dywanów i wykładzin – praktyczniejsze będą podłogi z paneli, płytek, deski bądź parkietu. Na zakończenie warto też wspomnieć o oświetleniu. Bezwarunkowo musi być wielopunktowe, najlepiej z wykorzystaniem listew oświetleniowych LED, które świetnie sprawdzają się we wszelkiego typu aneksach. Aby wszystkie powyższe kwestie połączyć w funkcjonalną całość, najlepiej jest wykonać projekt, który uwzględni wszelkie potrzeby.

6. Podsumowanie

Połączenie kuchni z salonem to bez wątpienia trend, który zyskuje na popularności ze względu na swoją otwartość i funkcjonalność. Jednak, jak każda decyzja aranżacyjna, wymaga ona przemyślenia i dostosowania do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Pamiętając o tym, możemy stworzyć przestrzeń, która będzie nie tylko piękna, ale także wygodna i praktyczna na co dzień.

Podjęcie decyzji o połączeniu kuchni z salonem to ważny krok, który może całkowicie odmienić charakter naszego mieszkania lub domu. Jak pokazały wcześniejsze rozważania, kluczowe jest zdefiniowanie własnych priorytetów i potrzeb, aby przestrzeń ta była nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim funkcjonalna. Warto pamiętać, że każde z przedstawionych rozwiązań – czy to całkowite połączenie kuchni z salonem, zastosowanie wyspy jako elementu dzielącego przestrzeń, czy wykorzystanie przezroczystych ścianek – niesie ze sobą zarówno zalety, jak i pewne wyzwania. Decydując się na konkretną koncepcję, należy brać pod uwagę zarówno swój styl życia, jak i specyfikę mieszkania.

Praktyczne aspekty, takie jak odpowiednia wentylacja, wybór sprzętu kuchennego, a także materiały wykończeniowe, mają ogromne znaczenie dla komfortu codziennego użytkowania tak zaaranżowanej przestrzeni. Ważne jest, aby nie zapominać o tych elementach, planując remont czy reorganizację wnętrza.

Zakończmy więc radą, która może wydawać się oczywista, ale jest niezwykle ważna: niezależnie od wybranej koncepcji, najlepiej jest podejmować decyzje w oparciu o dobrze przemyślany projekt. Taki, który uwzględni wszystkie indywidualne potrzeby, a także specyfikę samej przestrzeni. Wykorzystanie profesjonalnych usług projektanta wnętrz może okazać się tutaj nieocenione, ponieważ pozwoli uniknąć wielu pułapek związanych z niepraktycznym lub nieestetycznym rozwiązaniem.

Chcesz omówić swój projekt?