Jak urządzić małą kuchnię?

Popularne powiedzenie głosi, że małe jest piękne. Małe kuchnie także potrafią być piękne, o ile są rozsądnie zaprojektowane. Sęk w tym, że kuchnia ma być nie tylko piękna, ale też (a może – przede wszystkim) praktyczna. Jak urządzić małą kuchnię, aby była piękna i praktyczna? Co dodać, a z czego lepiej zrezygnować?

1. Mała kuchnia zaczyna się od… drzwi

A jeszcze lepiej, gdy zaczyna się od ich braku. Mała kubatura oznacza automatycznie, że jeśli zaczniemy coś pitrasić, to momentalnie zrobi nam się w pomieszczeniu sauna. Otwarcie okna (jeżeli jest) nie zawsze załatwi sprawę. Poza tym zamknięta mała kuchnia może na niektóre osoby działać klaustrofobicznie. Opcją, która powinna pogodzić zwolenników drzwi oraz ich braku, mogą być drzwi przesuwne, które najmniej ingerują w zagospodarowanie przestrzeni. Tradycyjne drzwi wahadłowe mogą natomiast już nieco zakłócać komfort użytkowania. Rzecz jasna – najmniej korzystnym wariantem będą drzwi wahadłowe otwierane na kuchnię.

$

Projektujemy wnętrza mieszkań – sprawdź nas.

2. Jak urządzić małą kuchnię, by ją optycznie powiększyć?

Dobrym sposobem jest zastosowanie jasnych mebli o błyszczącej powierzchni. A także jasnych płytek ceramicznych. Odbijające się światło daje złudzenie większej przestrzeni, a to zazwyczaj pozytywnie wpływa na nastrój użytkowników małej kuchni. Świetne efekty daje także fototapeta przestrzenna, o ile znajdzie się dla niej kawałek wolnej ściany, co nie zawsze jest wykonalne. Można także zastosować lustra – tu już mamy większe pole manewru, bo lustrzane mogą być np. drzwiczki szafek. Lustro może też zostać wkomponowane w glazurę. Jeżeli kogoś niespecjalnie przekonują lustrzane efekty w kuchni (bo tu już w zasadzie mówimy o guście), to opcją wypośrodkowaną będą po prostu przeszklone szafki. Raz, że szkło zapewni refleksy rozświetlające kuchnię, a dwa – doda to małej kuchni nieco głębi.

i

3. Jak urządzić małą kuchnię, aby była praktyczna?

Tu trzeba sobie powiedzieć szczerze, że w małych kuchniach najlepiej sprawdzą się meble wykonane na wymiar. Jeżeli bowiem dysponujemy dużą powierzchnią, to zazwyczaj mamy dość spore możliwości manewru i kilka centymetrów w jedną, czy drugą stronę nie zrobi większej różnicy. W ciasnej kuchni te kilka centymetrów może okazać się tragedią. Pomijamy już kwestię, że jakaś szafka może się nie zmieścić, bo oczywiście takie rzeczy należy sprawdzić i wymierzyć przed zakupem. Ale jeśli np. szafka nie będzie dochodzić do ściany i powstanie jakaś kilkunastocentymetrowa, niezagospodarowana przestrzeń, to zwyczajnie tracimy ten fragment kuchni – a szkoda! Na małej powierzchni każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota i to zawsze trzeba mieć na uwadze.

4. Jak urządzić małą kuchnię, by z niczego nie rezygnować?

Oczywiście nie da się zaproponować czegoś całkowicie uniwersalnego, bo przecież każdy ma jakieś swoje preferencje. Sporo też może zależeć od samego kształtu powierzchni, bo mała kuchnia może być zarówno kwadratowa (lub zbliżona do kwadratu), jak też na planie prostokąta. Może też być o nieregularnym kształcie. Jeżeli kuchnia będzie wąska i długa, to w zasadzie zmieścimy w niej wszelkie potrzebne wyposażenie, takie jak np. piekarnik, czy zmywarka, ale ze stołem może już być kiepsko. W kwadratowej kuchni można jednak wygospodarować kącik jadalny, a dobrym na to sposobem jest stół składany lub ścienny. Można też pomyśleć nad rezygnacją z piekarnika na rzecz mniejszych urządzeń, takich jak kuchenka mikrofalowa czy multicooker. Tu oczywiście w grę wchodzą osobiste upodobania, bo ktoś może nie wyobrażać sobie życia bez piekarnika, a ktoś inny bez zmywarki. Jeżeli jednak jedno i drugie razem nam się nie zmieści, to co wówczas? Wtedy można zaprosić do współpracy projektanta wnętrz – jakaś rada na pewno się znajdzie 🙂

5. Podsumowanie:

Urządzanie małej kuchni może być wyzwaniem, ale z odpowiednimi pomysłami można uczynić z niej funkcjonalne i estetyczne miejsce. Zacznij od rozważenia rodzaju drzwi – drzwi przesuwne mogą być doskonałym rozwiązaniem, minimalizując ingerencję w przestrzeń. Optyczne powiększenie osiągniesz dzięki jasnym, błyszczącym meblom i płytkom ceramicznym, a dodatkowe elementy, takie jak fototapeta przestrzenna czy lustra, dodadzą kuchni głębi.

Praktyczność małej kuchni to kluczowy element, dlatego warto zainwestować w meble wykonane na wymiar, by efektywnie zagospodarować każdy centymetr. Warto również dostosować aranżację do indywidualnych potrzeb i preferencji, wybierając sprzęty proporcjonalne do dostępnej przestrzeni.

Podczas decydowania, co zatrzymać, a z czego zrezygnować, warto uwzględnić także porady profesjonalnego projektanta wnętrz. Pamiętaj, że mała kuchnia to wyzwanie, ale również szansa na stworzenie wyjątkowego i funkcjonalnego miejsca gotowania.

Chcesz omówić swój projekt?